Moudrost vnitriho hlasu

Citace o Astrofocusu Moudrost vnitřního hlasu jsme si vypůjčili z www.poetrie.cz :

"Ano, plovoucí tygr má pro mě osobně hodnotu, protože si při pohledu na něj vždycky vzpomenu na tu náhodu a vnitřní boj. Už začít utíkat a nebo ještě fotit? Jestli blížící se tygr směřuje na břeh můj a nebo svůj, stále nebylo zřejmé. Za tygry jsem už projel několik asijských národních parků, a bez ohledu na poplatky a způsob dopravy, vždy to byla slabota. A najednou takové štěstí. Ale také pud sebezáchovy. Ve chvíli, kdy byl ode mě dva tři metry, jsem selhal, přestal jsem fotit. A než jsem dal foťák dolů, tygr si to nasměroval na svůj břeh a já o nejlepší fotku přišel právě v tomto okamžiku podlehnutí strachu." (více tohoto textu naleznete zde>>>)

Během focení královské katedrály v Remeši odbyla půlnoc a katedrála zhasla. Bylo to štěstí o fous, ale u předpovídání nikdy nevíte, jestli platí štěstí včas vyfocené fotky a nebo poselství konce světla. Jsem pověrčivý, ale kdo není, že? Tibetská maska v pozadí je ze zapomenutého kláštera v horách, který zpravuje tantrický láma s manželkou. Delfskou okřídlenou sfingu netřeba představovat. Tato Delfská sfinga je zdvojena, tak jak rozhodování bývá. Taky někdy váháte, co je lepší udělat. Poučme se z rozhodování nejmenší návrhářky plavek na světě toužící po zdolání obrovské hory v pozadí tohoto Astrofocusu.

Citace o hoře v pozadí Astrofocusu Moudrost vnitřního hlasu je z připravované knihy Jaroslava Dobeše Spiritual Trekking (následující text doposud nebyl zveřejněn, ale jemu předcházející kapitolu si můžete přečíst zde >>> Expedice ducha za devatero hor II)

"... Podobnou legraci si užijeme už jen na páté úrovni, v náručí Tyrkysové bohyně. Právě tato osmitisícovka je místem naplňujícím Ježíšovo První budou poslední a poslední budou první. Právě zde se naučíme rozumět principu nedokonalosti. Ano, právě na páté úrovni Čho Oju  mají šanci zvítězit tragédi života, opilci a ti, které úspěšní zdolávači Everestů života považují za klauny. Přesto, že se o první zdolání Tyrkysové bohyně pokoušeli velikáni z Everestu, včetně Hillaryho, uspěl nakonec pan Tichý a jeho kamarád z hospody. A to téměř bez peněz  a napětí prestižních expedic, ale v naprosté pohodě dvou milovníků hor.

Tichého kamarád Jöchler o tom napsal: „Stálo to zato. Ne pro slávu, ale pro přátelství s horou a pro to neuvěřitelné přiblížení obloze.“

Není to ještě princip Kora, ale už to není ani klasické žití od Everestu k Everestu, prostě je to vyjádření přesně odpovídající skutečnosti, že na úrovni Tyrkysové bohyně se naše Expedice ducha za Devatero hor ocitne v půlce.

Téměř ve stejnou dobu jako Tichý a jeho kamarád málem zdolala Tyrkysovou bohyni 148 centimetrů vysoká návrhářka plavek. Kdyby se ji to tenkrát podařilo, velmi by ovlivnila boj za rovnoprávnost žen a vývoj ženského horolezectví by urychlila o třicet let. Maličká Koganová byla ostřílená horolezkyně a těžko se vyrovnávala s faktem, že ji výstup na vrchol osmitisícovky překazil rozkaz muže:

"Byla jsem tak nasraná, že to ani nedokážu popsat! Chybělo nám 500 metrů k vrcholu, když Raymond zavelel k návratu. (Citace z jejich knihy White Fury.)
Proto zorganizovala novou expedici k Tyrkysové bohyni, ze které vyloučila muže, tedy s výjimkou nosičů a „pomocníků“.

"Nejsem feministka, ale nechápu, proč by ženské nemohly lézt na osmitisícovky. Chlapi jsem na svou expedici nepřizvala, protože nechceme, aby nám to kazili, je všeobecně známé, že ženy mají lepší vytrvalost. (Spiegel 44/1959, též kniha A Fatal Obsession - Women of Cho Oyu.)

Během výstupu kvůli hroznému počasí zemřou čtyři lidi, včetně čtyřicátnice Koganové. Světová media tragedii hodí na ženský faktor. "Kdyby tam byl chlap, nikdy by se to nestalo, protože chlap by si před výstupem zjistil předpověď počasí."

To vyžene ženy z Himalájí. Na hodně dlouhou dobu. Teprve o čtvrt století později vstoupí na vrchol Tyrkysové bohyně první ženy. Dvě rodačky z Československa....